Historia

2001, kwiecień

W kwietniu minęło 50 lat od momentu założenia naszego Koła PTTK. Koło powstało zaledwie w dwa miesiące po Kole przy KWK "Wujek" i prawie pół roku przed powstaniem Oddziału PTTK w Katowicach. Współzałożycielem i pierwszym Prezesem Koła był kol. Alojzy Ptok. Po nim prezesem Koła został kol. Stefan Muc. Nie mamy niestety w swoich dokumentach żadnych danych dotyczących działalności Koła z tamtego okresu.
Reaktywowanie działalności nastąpiło w roku 1962. Wtedy to odbyło się Walne Zebranie, na którym wybrano nowy Zarząd. Nowym prezesem został kol. Z. Kadlewicz, a v-ce prezesem kol. J. Gebauer. W tym samym roku, Koło mogło się już poszczycić wzrostem ilości członków do 152 osób. Posiadało w swoich szeregach min. 1 przewodnika górskiego, 1 przodownika GOTu, 10 organizatorów turystyki oraz 1 instruktora narciarskiego.
W roku 1963 dzięki finansowej pomocy Rady Zakładowej otwarto dla członków załogi kopalni wypożyczalnię sprzętu turystycznego. Rok później w Zakopanem zorganizowano pierwszy kurs narciarski, a w roku 1965 pierwsze dwa dwutygodniowe biwaki na Mazurach. W roku 1965 zaczęto organizować pięciodniowe wycieczki do Budapesztu, a w roku 1967 wycieczki do NRD i Jugosławii.
W roku 1968 Koło przy wydatnej pomocy Dyrektora Kopalni zbudowało w Bukowinie Tatrzańskiej zaczepowy wyciąg narciarski, a rok później drugi, orczykowy. Budowa zwłaszcza tego drugiego w wydatny sposób uatrakcyjniła zimowe turnusy organizowane w Domu Wczasowym "Basia".
W roku 1967 powstaje w Kole sekcja wodna, która rozpoczyna prawdziwą działalność w roku 1970 Kopalnia kończy budowę Domu Wczasowego "Żeglarz" w Małej Tresnej przekazując naszemu Kołu przystań wodną przy ośrodku. Rozpoczynają się kursy, na których pracownicy kopalni uzyskują stopnie żeglarza i sternika jachtowego. Dochodzi do rozkwitu działalności Sekcji Motorowodnej i nart wodnych. Koło jest organizatorem VIII Ogólnopolskich Mistrzostw w jeździe figurowej na nartach wodnych, w których jeden z naszych członków uzyskuje tytuł wicemistrza Polski na rok 1972.
W roku jubileuszowym 1976 Koło nasze liczyło już 632 członków, zorganizowało 58 imprez krajoznawczych dla 2724 osób, 37 wycieczek zimowych dla 1775 narciarzy. Wyszkolono 638 narciarzy i 59 żeglarzy. W kursie motorowodnym 29 uczestników uzyskało patent sternika motorowodnego III klasy. W 42 rajdach wzięło udział 249 osób.
W tym samym roku oddano do eksploatacji trzy domki campingowe w Tresnej. Wypożyczalnia posiadała na swoim stanie namioty, śpiwory, materace, plecaki, przyczepy campingowe, narty i buty. W Tresnej na przystani znajdował się sprzęt pływający wartości 915 tys. złotych (min. kajaki, rowerki wodne, żaglówki i motorówki). Nasze Koło było wówczas jednym z większych Kół jeżeli chodzi o ilość członków oraz posiadany majątek.
Koniec lat 70-tych i pocztek 80-tych jest okresem największego rozkwitu Koła. W roku 1980 Koło osiąga największą w swej historii liczebność 830 osób. Z roku na rok wzrasta ilość imprez obsługiwanych przez organizatorów turystyki, przodowników i przewodników naszego Koła i tak np. w roku 1980 nasi koledzy obsłużyli 63 wycieczki załogi Kopalni, w których to wzięło udział 2753 osób. W 37 rajdach turystyki kwalifikowanej wzięło udział 432 osób.
Również w ciągu trzech lat 1978, 1979 i 1980 Sekcja Narciarska zorganizowała 6 kursów narciarskich dla 136 uczestników. Na zlecenie różnych organizacji działających na terenie kopalni zorganizowano wiele atrakcyjnych imprez min. Wycieczkę do Budapesztu, 3 wycieczki dla członków Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa na Targi Poznańskie, 2 wycieczki dla LOK-u "Szlakiem Chwały Oręża Polskiego".
W dniu 30 stycznia 1981 roku na VIII WZSW Koła Prezesem zostaje ponownie wybrany kol. Józef Gebauer. Pełni on te funkcję do momentu swej śmierci w dniu 14 lutego 1981 roku. Funkcję Prezesa koła objął dotychczasowy wiceprezes kol. Saturnin Sacha. Prowadził on Koło do dnia 31 lipca 1982 roku, kiedy to z powodu choroby złożył rezygnację ze swej funkcji. Od dnia 01 sierpnia 1982 roku nowym Prezesem Koła został kol. Mieczysław Szalonek.
W oparciu o Ośrodek Wypoczynkowy "Żeglarz" w Treśnie Małej rozwinęła się trzecia sekcja naszego Koła: Sekcja Turystyki Żeglarskiej "REJA".
W roku 1981 nastąpiła rejestracja tej sekcji w Katowickim Okręgowym Związku Żeglarskim. Prowadziła ona w dalszym ciągu szkolenia na stopień żeglarza jachtowego. W celu uatrakcyjnienia letniego wypoczynku załogi Kopalni zakupiono w roku 1980 jacht kabinowy 5-cio osobowy typu NASH. W roku 1982 zakupiono jacht kabinowy 6-cio osobowy klasy VENUS. Drugi jacht tej klasy zakupiono w roku 1986. W tym samym roku Kopalnia przy współudziale Koła zakupiła łódź WIELKI TRENER mającą służyć min. dla celów szkoleniowych na stopień sternika jachtowego. W latach 1985-1988 w kursach żeglarskich wzięło udział 120 pracowników kopalni i członków ich rodzin. W roku 1988 KOZŻ w dowód uznania wysokich kwalifikacji żeglarskich członków naszego Koła powołał Komisję Egzaminacyjną złożoną z członków naszego Koła. Nowością tych lat były również czartery jachtu NASH na Balatonie na Węgrzech. Z Sekcji 28 osób w latach 1985-1988 wzięło udział w rejsach morskich do Finlandii, RFN i Dani.
W roku 1987 Sekcja otrzymała z KOZŻ puchar za zajęcie 8 miejsca wśród 132 klubów żeglarskich okręgu śląskiego za największą dynamikę rozwoju w roku 1986. W latach 1989-1992 zorganizowano cztery kursy żeglarskie na których patent zdobyło 97 osób. W czterech rejsach morskich udział wzięło 37 żeglarzy a w siedmiu zatokowych 44 żeglarzy. W zorganizowanych 3-krotnie obchodach "Święta Morza" połączonych ze chrztem nowych żeglarzy udział wzięło 268 osób. Trzykrotnie zorganizowano również wystawę fotograficzną "Impresje żeglarskie".
Przemiany roku 1980 i następnych negatywnie odbiły się na działalności naszego Koła. Następuje najpierw wolny a później gwałtowny spadek ilości członków Koła. W roku 1997 następuje spadek ilości członków Koła do 41 osób.
W wyniku zwołanego na dzień 25 lutego 1998 roku Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego Koła wybrano nowy Zarząd Koła w składzie:
Prezes:Krzysztof Knapik
Wiceprezes:Tomasz Jośko
Skarbnik:Wiesław Rauch
Sekretarz:Beata Knapik
Członkowie Zarządu:Wanda Ptoszek, Piotr Orszulik, Filip Żak

Wybrano również nową Komisje Rewizyjną Koła w Składzie:

Przewodniczący:Marek Cisek
Zastępca:Stefania Badura
Sekretarz:Jerzy Weisbeck

Od początku Zarząd Koła musiał się borykać z różnymi problemami. Program restrukturyzacji górnictwa dotknął również nasze Koło. Zajmowane przez Koło lokale na szybie "Wilson" od końca roku 1997 nie miały ogrzewania z sieci centralnego ogrzewania Kopalni. Nie było również bieżącej wody, a w dodatku Kopalnia wypowiedziała Kołu z dniem 30 marca 1998 r. dostawę energii elektrycznej. Doszła również do tego sprawa sprzedaży przez Kopalnię całego budynku firmie "Pro-Inwest" z dniem 30 kwietnia 1998 r. co było równoznaczne z koniecznością opuszczenia zajmowanych pomieszczeń.
Sytuacja ta przyczyniła się do podjęcia decyzji o likwidacji wypożyczalni sprzętu turystycznego. Drugim jednakże poważniejszym powodem likwidacji naszej wypożyczalni były jej wyniki ekonomiczne za rok 1997. Strata z tytułu prowadzenia wypożyczalni wyniosła w tym roku 10 737 złotych. Likwidację wypożyczalni rozpoczęliśmy w miesiącu kwietniu, a zakończyliśmy z dniem 18 maja, kiedy to przeprowadziliśmy się do nowego lokalu, który otrzymaliśmy od Kopalni w byłej dyżurce Straży Pożarnej. Sprzęt z wypożyczalni udało nam się sprzedać za ogólną kwotę 6100,- zł. Ten, który pozostał i nie znalazł nabywców, przekazaliśmy Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Komendzie Hufca Katowice, Drużynie Harcerskiej przy Szkole Podstawowej Nr 53, TKKF-wi oraz Szkole Podstawowej Nr 50.
W roku 1999 udało nam się rozwiązać sprawy związane z Tresną. Kopalnia sprzedała w prywatne ręce Ośrodek Wypoczynkowy "Żeglarz". Miało to dla nas negatywne skutki w postaci konieczności sprzedaży nowemu właścicielowi naszych trzech domków kempingowych.
Sukcesem zakończyła się sprawa "Wielkiego Trenera". Przy okazji likwidacji Ośrodka "Żeglarz" udało nam się odzyskać pieniądze, które kiedyś w zakup tej łodzi włożyło Koło.
Pozostały sprzęt pływający, który był własnością Koła ( 2 żaglówki Omega i 9 rowerków wodnych) wydzierżawiliśmy firmie "Akord". Po licznych konsultacjach i dyskusjach Zarząd Koła podjął 05 kwietnia 2000 roku Uchwałę Nr 03/2000, na mocy której sprzedaliśmy panu Andrzejowi Kostarzowi cały ten sprzęt za cenę rynkową, ustaloną podczas inwentaryzacji majątku Koła w dniu 30 listopada 1999r. Warunkiem sprzedaży była gwarancja 50% zniżki w opłatach za korzystanie z tego sprzętu oraz bezpłatny dostęp do niego w razie organizacji kursu żeglarskiego na Zalewie Przeczyckim.
Prowadząc wiosną roku 1998 na szybie "Wilson" likwidację wypożyczalni, prowadziliśmy również prace remontowe i adaptacyjne w obecnej siedzibie naszego Koła. Prócz remontów, likwidacji, wysprzedaży Koło prowadziło swoją normalną działalność w postaci organizowania wycieczek, zapisów i obsługi czarterów jachtów na Mazurach. Powoli krok za krokiem Koło zaczęło rozwijać swoją działalność statutową. Zarząd zaraz na swoim pierwszym posiedzeniu podjął Uchwałę Nr 1/98, w której został zawarty program działania w jego trzyletniej kadencji.
Od początku lat 90-tych ilość członków w Kole stale malała i dopiero w roku 1998 została wyhamowana ta tendencja. Ilość członków Koła wzrosła do 66 osób. W roku 1999 ilość członków Koła wzrosła do 80, a w roku 2000 było nas już 96. Na dzień dzisiejszy mamy w swych szeregach 95 członków z opłaconą składką członkowską za rok 2001.
Od początku Koło aktywnie włączyło się w działalność naszego Oddziału biorąc udział we wszystkich rajdach organizowanych przez Komisję Turystyki Górskiej (Zlot Turystów Górskich, Rajd z okazji Dnia Dziecka czy też Rajd "Jesień w górach"). Braliśmy również udział w Ogólnopolskim Zlocie z okazji 125-lecia TT-PTT-PTTK w Wiśle Nowej Osadzie 17.05.1998 r. i w Zlocie z okazji 70-lecia schroiska na Równicy.
Ponadto Koło samodzielnie organizuje liczne wyjazdy w góry. Sprawdzoną formą jest organizacja corocznej czterodniowej wycieczki Koła w różne pasma górskie i tak: 
  • w roku 1999 były to Gorce i Beskid Wyspowy,
  • w roku 2000 Rudawy Janowickie, Karkonosze z Śnieżką i Ślęża,
  • w roku 2001 Góry Stołowe i Masyw Śnieżnika.

To również sprawdzona przez te lata akcja "Lato w górach" polegająca na wyjazdach koleją w Beskid Śląski, Mały i Żywiecki w co drugą sobotę lata. Zakończeniem akcji jest coroczny wyjazd autokarem na Babią Górę.
Dużą popularnością wśród turystów cieszy się Indywidualny Rajd Górski Pracowników KWK "Wieczorek", którego w tym roku mamy IV edycję. W uroczyste zakończenie tego Rajdu włączyły się Związki Zawodowe działające na terenie kopalni: Związek Zawodowy Górników, Związek "Kadra" i NSZZ "Solidarność". Są one fundatorami nagród książkowych dla zwycięzców tego Rajdu w postaci albumów, przewodników i map. Bardzo dobrze układa się współpraca z Dyrekcją Kopalni ( Dział Socjalny i pan Dyrektor Heinz Hampel), która również włącza się w naszą działalność fundując nam z funduszu socjalnego dwa razy w roku autokar na nasze wyjazdy m.in. na zakończenie wyżej wymienionego Rajdu.

Oprócz wycieczek górskich zorganizowaliśmy również trzy wycieczki nizinne, które wzbudziły zainteresowanie nie tylko członków naszego Koła. Były to wycieczki: 
  • "Zabytki Katowic" (Muzeum Śląskie i Muzeum M. Katowic),
  • "Drewniane Kościołki ziemi pszczyńskiej i Pszczyna" - w roku 1999,
  • "Kościołki drewniane oraz Skoczów i Cieszyn" - w roku 2000.

Podczas górskich wędrówek i wycieczek nizinnych zdobywaliśmy odznaki turystyki kwalifikowanej różnych stopni:
  • Górskiej Odznaki Turystycznej - 102 sztuk,
  • Regionalnej Odznaki Krajoznawczej - 9 sztuk,
  • Turysta Przyrodnik - 36 sztuk,
  • inne - 8 sztuk.

W sumie na dzień 31 grudnia 2000 roku Koło zdobyło 155 odznak.

Jeśli chodzi o działalność popularyzatorską to mamy w chwili obecnej trzy gablotki, w których na bieżąco informujemy członków Koła o naszej działalności. Dodatkowo w prawie każdym numerze "Echa Wieczorka" znajdują się wiadomości naszego Koła PTTK. W bibliotece turystycznej znajduje się w chwili obecnej 760 pozycji przewodników i map (w tym 40 pozycji to nowości).
Do innych sukcesów członków naszego Koła możemy zaliczyć: 
  • w roku 1998 i 1999 zdało egzamin i otrzymało mianowanie czworo nowych Przodowników Turystyki Górskiej,
  • w roku 1999 i 2000 pięciu naszych kolegów zostało wyróżnionych odznaką "25 lat w PTTK",
  • po latach przerwy, w roku 2000 zorganizowano kurs żeglarski, który ukończyło 12 członków Koła zdobywając patent żeglarz jachtowego.
  • wypracowaliśmy nowe formy pracy Koła, m.in.:
    • przyjmowanie nowych kandydatów w poczet członków Koła podczas naszych wyjazdów w góry,
    • wprowadzenie przez Zarząd corocznego składania członkom Koła na specjalnym Zebraniu Sprawozdania Zarządu Koła za rok ubiegły,
    • organizacja corocznego spotkania opłatkowego członków Koła w miesiącu grudniu,
    • otwarte dla wszystkich członków Koła posiedzenia Zarządu Koła,

W dniu 13 stycznia 2001 roku wybrano nowy Zarząd Koła w składzie:

Prezes:Krzysztof Knapik
Wiceprezes:Zbigniew Niemyjski
Skarbnik:Wiesław Rauch
Sekretarz:Tadeusz Kucharski
Członkowie Zarządu:Jan Lazar, Jacek Mildner i Krzysztof Sitek

Z nową Komisją Rewizyjną Koła w Składzie::


Przewodniczący:Rafał Cieślik
Zastępca:Piotr Orszulik
Sekretarz:Andrzej Kostarz

Jest on kontynuatorem bardzo dobrej działalności poprzedniego Zarządu i inicjatorem nowych działań Koła w roku 2001. Już na pierwszym swym posiedzeniu powołano Sekcję Imprez na Orientację, której opiekunem został kol. Tadeusz Kucharski. Dzięki zaangażowaniu kol. Piotra Orszulika Sekcja Turystyki Żeglarskiej "Reja" zorganizowała w tym roku kolejny kurs żeglarski, po którym patent uzyskało 16 osób w tym z naszego Koła 13, pozostałe 3 osoby to koleżanki i kolega z Oddziału Mysłowice. W tym roku jedna koleżanka i dwóch kolegów zostało odznaczonych odznaką "25-lat w PTTK".

Tekst: Krzysztof Knapik