V Rajd Wszędoczłapa trwał 4 dni, a wędrowano po Górach Łużyckich, Czeskim Raju, Karkonoszach Czeskich i Sudetach. Baza Rajdu znajdowała się w Szklarskiej Porębie, w schronisku młodzieżowym Wojtek, którego niestety nie polecamy.:-((( z uwagi na ciągłe niezadowolenie gospodarzy, gderanie i utrudnianie pobytu turystom.
Czwartek 3.06.2010
Pierwszy dzień rajdu rozpoczęliśmy w Hornym Hanychowie, skąd nastąpiło wejście niebieskim szlakiem na Jested ( 1012 m) ? najwyższy szczyt Grzbietu Jesztiedzkiego (część osób wjechała na szczyt wyciągiem).
Na szczycie znajduje się wieża telewizyjna, w której mieści się hotel. Szkoda tylko, że pogoda w tym dniu nie dopisała ? było deszczowo i mglisto przez co widoczność była ograniczona do zera. W tym dniu Jested był jedynym celem naszej wycieczki.
Piątek 4.06.2010
Pierwszą atrakcją na szlaku w tym dniu były Jaskinie Bozkowskie. Można tam było zobaczyć nacieki, które tworzą ciekawe, niezapomniane formy, jak również podziemne jeziorka z przeźroczystą niebieskozieloną wodą.
Po zwiedzeniu jaskini udajemy się do miejscowości Mala Skala. Mala Skala jest punktem wypadowym na trasy do Czeskiego Raju. Rozpoczynamy wędrówkę na Sokol (562 m) ? skalny punkt widokowy, aby potem, wejść na najwyższy szczyt Czeskiego Raju ? Kozakov (744 m). Stoi tam metalowa wieża na którą można wejść do 24 metra wysokości. Jest to doskonały punkt widokowy na Czeski Raj, Góry Łużyckie, Góry Izerskie i Karkonosze. W pobliżu wieży znajduje się schronisko Riegrowa Chata.
Sobota 5.06.2010
W tym dniu zwiedzaliśmy zamki w Czeskim Raju.
Pierwszym był zamek Hruba Skala, który służy jako hotel. Można wejść na dziedziniec i wieżę widokową, z której roztacza się przepiękny widok na Hruboskalsko, Trosky i Kozakov.
Zwiedziliśmy również ruiny zamku Valdsztejn, na którym regularnie odbywają się imprezy kulturalne ? koncerty, kiermasze, występy szermierskie i wiele innych. Przeszliśmy po kamiennym moście z rzeźbami, podziwialiśmy kaplicę św. Jana Nepomucena.
Najbardziej znanym elementem krajobrazu Czeskiego Raju jest zamek Trosky z dwiema wieżami zamkowymi o ciekawych nazwach:
- - Panna (wieża wschodnia)
- - Baba ( wieża zachodnia)
Z wież tych można zobaczyć malowniczy krajobraz tego regionu.
Po powrocie do schroniska był czas na odpoczynek, a wieczorem ognisko z kiełbaskami, śpiewanie i rozmowy do późnej nocy.
Niedziela 6.06.2010
W ostatnim dniu rajdu cała grupa wyjechała wyciągiem na Szrenicę (1362 m) i podzieliła się na dwie grupy. Edek Zdzieblik prowadzący grupę, opowiadał o otaczających nas górach. Wszyscy uważnie go słuchali, dowiadując się wielu ciekawych informacji.
Trasa grupy pierwszej wiodła od schroniska na Szrenicy na Mokrą Przełęcz, aż do źródeł Łaby, które znajdują się po czeskiej stronie na wysokości 1386 m n.p.m Podziwialiśmy umieszczone na kamiennym murku herby miast przez które przepływa Łaba. Nieopodal znajduje się schronisko Labska Bouda do którego się udaliśmy na zimne, czeskie piwo i posiłek.
Trasa grupy drugiej pokrywała się z trasą grupy pierwszej do momentu dojścia do schroniska Labska bouda. Potem grupa udała się do schroniska przy wodospadzie Kamieńczyka.
Rajd przebiegał sprawnie, a pokonanie tras nie sprawiło problemu. Słoneczna aura i doskonałe humory udzieliły się wszystkim uczestnikom .
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Pamiętaj, treści niecenzuralne, obraźliwe i naruszające zasady dobrego wychowania będą usuwane a ich autor dodany do listy "persona non grata".