środa, 22 lipca 2015

          MARSZE  NA  ORIENTACJĘ  „MARUDA XIX”
REGULAMIN

1.     Organizator : Koło PTTK nr 2 „Wszędoczłapy” przy KWK „Wieczorek”.
2.     Cele imprezy : popularyzacja turystycznych imprez na orientację,  wspólna zabawa z mapa w terenie.
3.     Termin i miejsce : 22 sierpień 2015, Katowice - Mysłowice
4.     Zbiórka uczestników oraz start : Katowice – Giszowiec, parking przy Szybie „Roździeński” KWK „Wieczorek”, ul. Kosmiczna . Dojazd autobusami KZK GOP  z centrum Katowic – 30, 674, 920.  
5.     Zespół organizacyjny :
 Kierownik i Sędzia Główny – Tadeusz Kucharski ( PInO 694), obsługa startu i mety – członkowie Koła nr 2 oraz Koła nr 63 „Czartak”.
6.     Forma i kategorie – impreza regionalna ( 2 pkt do odznaki InO ), odbędzie się w 2 kategoriach :
TF (familijna, łatwa) – zespoły 1-3 osobowe i TO (średnio trudna)- start indywidualny. Trasy bez ograniczeń wiekowych. Na trasie TO dobrze będzie mieć ze sobą podstawowe przybory kreślarskie.
7.     Mapa : kolorowa, skala 1 : 10 000, aktualność – miejscami aktualizowana.
8.     Ramowy program imprezy ;
- od 9.30 – przyjmowanie zgłoszeń
- 10.00 – odprawa, po niej wyjście na trasę pierwszych zespołów
- 13.30 – wyniki i zakończenie
9.     Zgłoszenia : do kierownika imprezy – tel: 512 069 602, e-mail: t.kuchar@interia.pl , w dniu imprezy do wyczerpania mat. startowych.
10.                        UWAGA ! – start i meta znajdują się w różnych miejscach (możliwy przewóz uczestników na miejsce startu po zakończeniu imprezy ).
11.                       Wpisowe:  4 zł  od osoby. Świadczenia: materiały startowe, nagrody dla zwycięzców, dyplomy za miejsca 1 - 3, drobne upominki dla uczestników,  kiełbasa z rusztu(!) + dodatki , inne – na razie nie ujawnione.
12.                       Postanowienia końcowe: impreza odbędzie się bez względu na pogodę, sędziowanie – zgodnie z zasadami punktacji KInO ZG PTTK, uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.

                                                                 ORGANIZATORZY


wtorek, 7 lipca 2015





„Droga św. Jakuba”

                  Nasz kolega – Mirek Jakubi może pochwalić się przebyciem „Drogi św. Jakuba”, po hiszpańsku Camino de Santiago – szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w pn – Zach Hiszpanii. Przeszedł tzw. „szlak francuski”, który – wbrew nazwie, w 98% przebiega po terytorium Hiszpanii.
Oto kilka refleksji i wspomnień uczestnika z wyprawy – informacje, że jeden z kolegów planuje wyprawę dotarły do mnie dwa miesiące przed podróżą, decyzję o dołączeniu do niego podjąłem spontanicznie – co wiązało się z rezygnacją z corocznego rejsu po Mazurach, ale uznałem, że warto się podjąć wyzwanie. Plan był taki: w 32 dni pokonać ok. 1 000 km szlakiem św. Jakuba z miejscowości St. Jean Pied de Port we Francji do Santiago de Compostela w Hiszpanii, a następnie dotrzeć nad Ocean Atlantycki. W trakcie przygotowań dołączył do nas trzeci kompan – Ryszard, tak to trzech byłych ratowników górniczych połączył jeden cel wędrówki. Z Krakowa przez Londyn do Biarritz we Francji wylecieliśmy 12 maja, następnego dnia, po załatwieniu „paszportów pielgrzyma” wystartowaliśmy z St. Jean Pied de Port. Początek był próbą naszej wytrzymałości , czekała na nas najtrudniejsza część trasy – Pireneje. Dziennie pokonywaliśmy średnio 30 km w hiszpańskim słońcu, jednak piękne widoki i przyjaźni ludzie nagradzały trudy naszej wędrówki. Na szlaku spotykaliśmy pielgrzymów w różnym wieku z całego świata. Schronienie znajdowaliśmy w tzw. Albergu – które są odpowiednikiem naszych schronisk z piętrowymi łóżkami, dostępem do kuchni oraz pralni. Warunki – „turystyczne”, zazwyczaj nocowaliśmy w salach po 30 osób, jednak nie było na co narzekać, chyba że na chrapanie współlokatorów. Po 26 dniach marszu z 13 kg bagażem na plecach, dotarliśmy do Santiago de Compostela, zwiedziliśmy miasto ze słynną katedrą św. Jakuba ( zrobiła na nas niesamowite wrażenie! ), następnie z dumą odebraliśmy certyfikaty ukończenia drogi francuskiej szlaku św. Jakuba. W kolejnych dniach, mając jeszcze zapas czasu, udaliśmy się w drogę nad Atlantyk – na tzw. „koniec świata”, do Muxi i Fisterry, gdzie zakończyliśmy naszą trwającą 30 dni wyprawę po przejsciu ok. 1 000 km. Zgodnie ze średniowieczną tradycją po ukończeniu pielgrzymki zakosztowaliśmy kąpieli w oceanie oraz spaliliśmy swe szaty podróżne.


sobota, 4 lipca 2015

Obóz wędrowny w Sudetach.
                   Jak co roku, Koło PTTK nr 2 przy KWK „Wieczorek” zorganizowało obóz wędrowny – tym razem wędrowaliśmy wokół Kotliny Kłodzkiej w Sudetach, przez Góry Złote, Góry Bialskie oraz Masyw Śnieżnika - w ciągu 4 dni przeszliśmy około 80 kilometrów. Wyszliśmy ze Złotego Stoku – to piękne, historyczne miasteczko, z licznymi zabytkami i kopalnią złota do zwiedzenia, dotarliśmy do Lądka Zdroju – miejscowości uzdrowiskowej ze starym rynkiem, pięknym parkiem zdrojowym i pijalnią wód. W drugim dniu trasa prowadziła z Lądka do miejscowości Bielice, po drodze zwiedziliśmy ruiny zamku Karpień, skałki na Trojaku oraz zaliczyliśmy najwyższy szczyt Gór Złotych – Kowadło. Pogoda cały czas wymarzona – cieplutko i bez opadów. Następny dzień to podejście na Śnieżnik ( 1426 m npm ), Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie i wreszcie nocleg w schronisku PTTK na Hali pod Śnieżnikiem. Ostatni dzień – zejście do Międzylesia przez Trójmorski Wierch, jeszcze zwiedzenie międzyleskiego zamku i powrót do domu. W przyszłym roku mamy w planach trasy po Górach Bystrzyckich i Orlickich – chętnych już teraz zapraszamy !
                                                       Z turystycznym pozdrowieniem

                                                                 Tadeusz Kucharski